Amikor mindennapi gondjainkkal vagyunk elfoglalva, fel sem tűnik, hogy minden mozdulatunk a pillanatnyi tudatállapotunkat mutatja. A test mozdulatai, de legfőképpen annak alapvető tartása tökéletesen jellemzi a tudatosságunkat. A jóga valójában erre a tényre alapozva építi fel a különféle testtartások rendszerét.

A különféle jógarendszerek a fokozatosság elvének alapvető betartása mellett és a különféle személyiségjegyekkel rendelkező gyakorlók képességeit "szem előtt tartva" mind a tudatosság könnyed uralását célozzák. Logikus a gondolkodásunk tehát, ha az eddigiekből arra következtetünk, hogy a lelki erők és képességek pozitív módon történő igába hajtására a jóga gyakorlása lépcsőzetesen kell, hogy felépüljön.

A fokozatosságot rendkívül jól segíti az ászanák sokfélesége. Mindenki megtalálhatja a saját mentalitásához legjobban illő gyakorlatokat, amiben "sikeres". Természetesen ezek a gyakorlatok nem arra szolgálnak, hogy a gyakorló ezeknél megrekedjen, hanem abban segítenek, hogy ezek segítségével egyre inkább megerősödjön, feltöltődjön lelkileg. A megerősödésnek azt a szintet "kell" elérnie, hogy képessé váljunk feltárni azokat az okokat, ami miatt egyes gyakorlatok "nem mennek".

Az ászanák jelentősége tehát abban áll, hogy segítenek
- feltöltődni testileg, lelkileg,
- fokozatosságot biztosítanak,
- a legkülönfélébb képességű gyakorló is megtalálja a "saját gyakorlatát",
- megfelelő szint után saját tudatosságunkat edzhetjük,
- no és persze a gyakorlatok jótékonyan és kíméletesen edzik a testet...




CSS.