A sulijógát az iskolás kor megkezdésétől kb. 12 éves korig ajánlom.

Miben segít a sulijóga?

A sulijóga iskolás korú gyermekek részére összeállított játékos, de az ovijógánál sokkal nagyobb fokú koncentrációt igénylő gyakorlatokkal segíti gyermekink önkifejező képességének fejlődését. A nyugati típusú tanulási módszerekkel ellentétben a jóga a személyiség fejlesztését nem egy erőteljes külső ráhatással éri el. Nem kíván senkire sem ráerőltetni egy külső mintát, vagy példaképet. Épp ellenkezőleg, azt tartja, hogy a személyiségben már veleszületetten kódolva vannak a képességek, lehetőségek. A jóga gondolkodásmódja azt a belső utat támogatja tehát, ami segít felismerni, kiaknázni a minden gyermekben meglévő és mégis sokakban rejtve maradó képességeket.
Gyakorlás közben az "értő szemű" oktató számára feltérképeződik a gyermek személyisége, és feltárulhatnak az iskolás korra esetlegesen már látensé vált képességek.

A játékos testgyakorlatok javítják a mozgáskoordinációt, erősítik a légző szervrendszert, segítik feltárni a test belső világának eddig ismeretlen szegmenseit. Mindeközben a gyermek testtudatossága fejlődik, figyelme, koncentrációs képessége folyamatosan javul. Figyelmét tehát, könnyebben és egyre hosszabb időre tudja egy adott feladatra koncentrálni, így fejlődik a jóga által a gyermek elméjének tudatos befogadó képessége.

A jóga egyik legfontosabb hatása, hogy a gyermek fokozatosan képessé válik felismerni és tudatosítani azokat a gyakorlatokat amik nehezebben mennek. Ha valóban sikerült a tudatosítás, akkor a "sikertelen gyakorlat" megtapasztalásának belső folyamatát nem vereségként, menekülési kényszerként éli meg gyermekünk. A jóga ilyen módon segíti korrigálni a gyermek szocializációjával járó "ha rosszul csinálod, akkor baj lesz" tévutakat, blokkokat. A jógaoktató úgy vezeti a gyermekeket, hogy tudatosak maradjanak a sikeres gyakorlat, vagy sikeres élethelyzet alatt éppen úgy, mint a "hibásan végzett gyakorlat", "sikertelen" élethelyzet közben. Ezáltal csökken a szocializációs folyamat "melléktermékeként" gyermekeinkbe ivódó "menekülés a sikertelenségtől és megszégyenüléstől" kényszere.
A jóga fokozatosan segíti felismerni ezt a belső miliőt, amiben a félelmektől való menekülés helyett azok okának tudatosítása és megértése kap egyre nagyobb hangsúlyt. Természetszerű, hogy a megerősödő tudatosság mellett sokkal könnyebben érhető el bármilyen siker...

A sulijóga tehát a test "karbantartása" mellett olyan mélységű én- és világismeretre tanít, ami a későbbi életében is támasza lesz gyermekünknek.



CSS.